Dvije, tri, riječi o lubenici
Autor: Radio Delta na 14. srpnja 2016.
Ljeto i lubenica idu ruku pod ruku – u trgovinama ih se naveliko kucka da bi se provjerilo jesu li dobre, kod kuće se komentira loš ili dobar izbor osobe koja je išla u kupnju, bacaju se koštice, drugi se čude zašto se bacaju, treći govore da nije lubenica nego dinja… Tu su i oni četvrti koje zanimljivosti o lubenicama sipaju kao iz rukava, a mi vam donosimo nekoliko njih s kojima i sveznalice možete iznenaditi.
Na slici umjetnika Giovannija Stanchija iz 17. stoljeća naslikana je lubenica. Njen izgled bitnoFoto: alvaro/Wikimedia Commons se razlikuje od moderne lubenice. Razlog je u stoljećima genetskog modificiranja nakon čega je teže jestivi „bijeli“ dio lubenice nestao iz sredine ploda te ga danas možemo naći samo uz koru.
-
Sušene koštice lubenica pune su proteina
Ako vadite koštice iz lubenice, nemojte ih bacati. Kad ih osušite, pune su proteina, vlakana i antioksidansa te ih je svakako preporučljivo jesti.
-
Imaju samo 30 kalorija na 100 grama
Upravo tako – možete se najesti lubenice bez grižnje savjesti. No, to nemojte činiti navečer. Lubenice imaju velik postotak vode pa ćete noć provesti hodajući.
-
Postoji više od 1200 sorti lubenica
Možete naći lubenicu sa žutim „mesom“, lubenicu u obliku kocke ili kruške… No, možda je najzanimljivija sorta „Carolina Cross“. Plodovi ove sorte obično teže između 29 i 68 kilograma, a drži i svjetski rekord – jedna lubenica težila je čak 159 kilograma. Nadamo se samo da je nestala u dobrom društvu.